Elegük van a demokráciából, a brit fiatalok a diktatúrában hisznek
Többségük egy erős kezű diktátort látna legszívesebben az ország vezetőjeként.
Az Északi-tenger szigetcsoportja elégedetlen a brit támogatással, ellenben felfedezték a viking gyökereiket.
A Skóciától északra fekvő Orkney szigetcsoportjának vezetése átgondolja saját jövőjét. James Stockan, Orkney tanácsának vezetője szerint a szigetek nem kapnak megfelelő finanszírozást a brit államtól, ezért megvizsgálják a kormányzás alternatív formáit.
Orkney vezetője úgy látja, hogy
és nem kapnak kellő finanszírozást a helyi önkormányzat feladatai ellátásához.
„A legjobb pozíciókat szeretnénk a jövő nemzedékei számára, a legjobb helyet biztosítva számunkra a világban” – jelentette ki Stockan, aki még az országváltástól sem zárkózna el.
Orkney a középkor folyamán 1472-ig norvég és dán uralom alatt állt, gyakorlatilag a vikingek utódai lakták be a szigeteket. Ezt követően került Skócia, majd az Egyesült Királyság uralma alá.
„Sokkal tovább voltunk a Norvég Királyság része, mint az Egyesült Királyságé”
– emlékeztetett Orkney vezetője, aki szerint most is nagyon szívélyesek a viszonyaik és mélyek a kulturális kapcsolataik a norvégokkal. „Most jött el az a pillanat, hogy megvizsgáljuk mindazt, ami lehetséges” – fogalmazott Stockan.
Brist és skót kormányzati szóvivők ugyanakkor az ország egységére hívták fel a figyelmet, és megígérték, hogy jobban odafigyelnek majd Orkney támogatására.
Fotó: Kirkwall, Orkney fővárosa (forrás: Wikipedia)